Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Koupě ojetého auta v Německu na "vlastní pěst" - jak na to?

Dovoz ojetého vozu z Německa na "vlastní pěst" i přes německé auto portály typu mobile.de či autoscout24.de je obecně spojené s menším rizikem manipulace s historií vozu než v Čechách, ale zcela vyhnout se jí nelze ani v Německu.

Existuje pár zásad, které toto riziko minimalizují:

a) Ptejte se, zda je prodejce i majitelem a jak dlouho (manipulace s tachometrem jakožto trestný čin má v Německu již dlouhou tradici).

b) Pokud u víceletého vozidla budou nové přední autosedačky, řadící páka, pedály a jiné prvky, které Vám ke stáří vozu budou připadat neúměrné – raději se poohlédněte po jiném voze, neboť tyto výměny mohou být součástí manipulace s vozem.

c) Zda není propadlá technická prohlídka, emise a auto má platné SPZ.

d) Rovněž se zajímejte i o to, zda bylo vozidlo někdy poškozeno a jestli jsou k případné opravě doklady (pokud možno od autorizovaného servisu).

e) Pokud existuje servisní knížka se zápisy od autorizovaného servisu (přímý majitelé mívají i doklady o zaplacení), tak se dá snadněji ověřit historie vozu.

f) Požádejte prodejce, zda by Vám mohl zaslat jejich scan do mailu (příp. faxem, neboť v Německu je fax ještě běžnou záležitostí – jedná se o právně závaznou variantu na rozdíl od mailové zprávy).

g) Nechte si poslat i kopie ostatních dokladů k vozu (Fahrzeugbrief, Fahrzeugschein).

h) Neříkejte, že jedete z ciziny – můžete být i cizinec žijící v Německu (budete mít lepší vyjednávací pozici).

i) Pokud máte známého odborníka na auta či automechanika, požádejte ho, ať jede s Vámi.

j) Zkontrolujte si doklady od vozidla s těmi podklady, co Vám prodejce před jízdou zaslal.

k) Pečlivě si překontrolujte údaje v kupní smlouvě.

l) Neztrácejte čas s prodejci s ojetými vozy, kteří se specializují na vozy pro vývoz.

V případě, že se domluvíte německy a můžete obětovat 1 den dovolené, tak ušetříte za služby dovozce či zprostředkovatele v průměrné výši 10 – 20 tis. Kč.